Seuracup-joukkue finaalivauhdissa 1. osakilpailun jälkeen
Julkaistu: 02.08.2022 00.00

Seuracup-joukkue finaalivauhdissa 1. osakilpailun jälkeen

Yleisurheilun valtakunnallisen yleisurheilun joukkuekilpailun eli Pohjola Seuracupin ensimmäinen osakilpailu käytiin kesäkuussa Laitilassa ja toinen on edessä Mynämäessä kahdeksas elokuuta. Seuracupissa kerätään pisteitä 11-17-vuotiaiden sarjoissa ennalta määrätyissä lajeissa. Pisteet määräytyvät tulostaulukon mukaan ja jokaisessa lajissa lasketaan mukaan seuran parhaan tuloksen tehneen urheilijan pisteet.

Maskun Kataja kilpailee alle 10 000 asukkaan paikkakuntien A-sarjassa. Kataja on selvinnyt noin 60 seuran esikarsinnasta 15 parhaan finalistin joukkoon yhtäjaksoisesti kuusi kertaa peräkkäin. Tänä vuonna seuran sijoitus on ensimmäisen osakilpailun jälkeen yhdestoista, joten vielä tarvitaan urakointia finaaliin selvitäksemme. Finaali käydään Kirkkonummen Veikkolassa 3.9. ja päivä huipentuu Suomi-Ruotsi -yleisurheilumaaottelun seuraamiseen uusitulla Helsingin olympiastadionilla.

Seuran uusimmat